Датою утворення Житомирського лялькового театру вважається 1 грудня 1934 року, коли в місті при драматичному пересувному театрі облпрофради було організовано єдиний у області театр ляльок. Театр було створено під керівництвом акторки З. О. Пігулович. В репертуарі театру була вже відома й популярна на той час дитяча вистава "Юра-Замазура".
Під час Другої Світової війни театр був евакуйований до міста Шевченко (тепер Актау, Казахстан). Повернення до рідного міста, фактично друге народження Житомирського театру ляльок було ознаменовано виставою для дорослих "Як Гітлер чорту душу продав", поставленою талановитим режисером Тетяною Нікітіною-Станіславською (1944).
Понад 20 років, упродовж 1951—74 років, театр очолював О. Ф. Фомін. Серед найпомітніших вистав цього часу були: "Сорочинський ярмарок", "Ще раз про Червону Шапочку" тощо.
У 1974-88 роках режисером була Людмила Онищенко. Вона використовувала тростьові, планшетні ляльки. Її вистави йдуть з успіхом і до сьогодні.
Починаючи від 1996 року Житомирський ляльковий театр очолює заслужений працівник культури України Стрєльцов Віталій Дмитрович.
12 листопада 2007 року Житомирському обласному театру ляльок Наказом Міністерства культури і туризму України присвоєно почесне звання академічного. Новий статус закладу став визнанням заслуг колективу та його творчих можливостей на державному рівні.


Адреса:  м. Житомир, вулиця Михайлівська 7
Телефон: + 38 063 948 29 76