Ще наприкінці ХVIII ст. громадськістю міста неодноразово порушувалось питання про будівництво приміщення для театру. Мрія житомирян здійснилась: у 1809 році за ініціативою волинського губернатора М.І. Камбурлея було побудоване перше стаціонарне приміщення театру. Житомир стає одним із небагатьох міст в яких існує театр.
1858 рік – визначний у місцевому театральному літописі. У Житомирі було збудовано перший кам’яний театр в Україні, який і сьогодні є окрасою архітектури міста (тепер тут знаходиться Житомирська обласна філармонія). Відреставроване приміщення зберігає особливу ауру, адже його сцена пам’ятає знаменитих акторів: М. Кропивницького, М. Заньковецьку, Т. Федотову, В. Комісаржевську, А. Оларіджа та П. Віардо,якій тут аплодував видатний письменник Іван Тургенєв.
Наступною визначною сторінкою в історії Житомирського театру стає створення українського "Незалежного театру" восени 1920 року, незабаром на його місце заступає Перший державний драматичний театр ім. Шевченка. У 1929 році у Житомирі розміщується Київський обласний театр ім. КОРПС (Київської обласної ради проспілок).
У 1933 році до нього приєднується творчий склад Першого Житомирського українського театру. Так, у 1934 році розпочинає своє життя український музично-драматичний театр, художнім керівником якого стає видатний митець Володимир Магар.
22 вересня 1937 року була утворена Житомирська область. Театр отримує назву ім. Щорса, його творчий доробок є однією із найяскравіших сторінок театрального літопису на Житомирщині.
Велика Вітчизняна війна внесла свої корективи в хід історії: творчий колектив театру ім. Щорса було евакуйовано на схід, після війни колектив до Житомира не повернувся.
8 січня 1944 року міський театр розпочинає свій театральний сезон п’єсою І. Котляревського «Наталка Полтавка». Ця яскрава подія стає відправною точкою для нинішнього колективу Житомирського театру ім. І. Кочерги, який починає відлік своєї особистої історії саме в цей день.
У 1966 році сталася визначна подія – споруджено нове приміщення із великою і малою глядацькими залами, репетиційними і службовими приміщеннями. А в 1981 році до святкування 100-літнього ювілею українського драматурга Івана Кочерги постановою Ради міністрів УРСР театру присвоєно його ім’я. Згадуючи історію Житомирського театру, насамперед, потрібно сказати про І.А.Кочергу, славетного драматурга.
Іван Антонович два десятиліття мешкав у Житомирі, де написав переважну більшість своїх п’єс, його справжній сценічний дебют у 1921 році у Другому драматичному театрі у Житомирі, де йшла його одноактна п’єса "Зубний біль Сатани".
Здобутки нинішнього Житомирського театру пов’язані нерозривно з іменами визначних постатей, які працювали у театрі. Так з 1960 по 1963 роки театр очолює з.а. УРСР М. Станіславський. Понад 10 років, починаючи з 1959 року режисером працює А. Кановський. З 1968 року на тривалий час театр очолив н.а. України В.П.Толок. Це був надзвичайно плідний та яскравий період для театру.
Вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва зробили н.а. України П. Кукуюк, н.а. УРСР В. Нестеренко, н.а. України Н. Гурська, н.а. України В. Яременко, з.а. України В. Берелет, з.а. України Л. Литовка, з.а.України М. Шекера, з.а. України А. Медведєв.
З 1991 року театр очолює н.а.України Л.І.Данчук. Плідно процюють у цей період н.а.України Г.Артеменко та з.а.України В.Савченко.
З 1993 року невтомно працював у театрі заслужений діяч мистецтв України, композитор, диригент О. Стецюк. Він створив міцний високо професійний колектив оркестру, написав музику до багатьох вистав, був незмінним диригентом усіх музичних вистав та концертних програм.
Біографія театру збагачена багаторічною плідною співдружністю із болгарськими, польськими, білоруськими та російськими колегами. Театр брав участь у Міжнародних фестивалях: ("Слов’янські зустріч")(Гомель, Білорусія) та "Слов’янський вінець" (Москва, Росія). У 2000 році на базі театру відбувся фестиваль "Слов’янські театральні зустрічі". У цьому ж році відбулися гастролі в Московському драматичному театрі на Перовській.
2005 рік стає визначним для подальшого розвитку. Театр очолює нове керівництво: директор – Наталя Ростова, художній керівник – Наталя Тімошкіна. Житомирський театр починає відлік новітньої історії.


Адреса: м.Житомир, майдан Соборний 6
Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Телефон/факс:
Приймальня: (0412) 47 33 87
Бухгалтерія: (0412) 47 33 90
Адміністратори: (0412) 22 24 55, (0412) 47 33 94
Квиткова каса: (0412) 47 33 88