Побачьте справжню французьку весну у маленькому українському Парижі, зануртеся у давні традиції святкування Івана Купала та скуштуйте найсмачніші деруни в Україні. Фестивалити - так на Житомирщині!
Французька весна у Бердичеві (квітень)
Місто Бердичів, що на Житомирщині, залишило свій відбиток у французькій культурі, адже саме в Бердичеві у костелі Святої Варвари одружився великий французький письменник Оноре де Бальзак. Тож не дивно, що місто стало одним з дев’яти українських міст, де проходить грандіозний фестиваль «Французька весна».
Протягом тижня у Бердичеві відбувається числена кількість тематичних заходів: Дні французького кіно з українськими субтитрами, концерти, конкурси, майстер-класи, виставки та театральні вистави.
Щороку на фестиваль приїздить французька делегація, аби зміцнити зв’язки між французькими та українськими культурними діячами і організаціями.
Купальські роси у Немиринцях (липень)
Колоритну назву фестивалю «Купальські роси» доповнює своєрідний типовий купальський пейзаж. Дійство відбувається на березі великого ставу, що оточений плакучими вербами, а довкола простяглися неосяжні простори із своєрідними пагорбами та балками, що притаманні лише Лісостепу.
Особливою родзинкою фестивалю є те, що тут був запроваджений своєрідний дрескод – всі учасники та гості фестивалю (навіть іноземці) – у вишиванках. Українські традиції тут у всьому – музиці, співах та жартах. Особливою окрасою самих Немиринців став заново закладений парк з дитячою галявиною. На цій галявині розташована хатинка з вітряком, віз з коником, різні грибочки, гноми, Білосніжка та ін.
На святі представлені роботи народних умільців – розпис предметів народного ужитку, гончарство, різьба по дереву, бісероплетіння, живопис, лозоплетіння, батік, і, звісно ж, вишиванки.
Однією з родзинок фестивалю є авіашоу, на яке з нетерпінням чекають постійні гості купальських рос.
Особливо видовищною є вечірня програма, яка включає виступи танцювальних колективів, димове, піротехнічне та вогняне шоу. Казково-магічними є обряди біля води та запалення купальського вогнища. На завершення розважальної програми на готей свята чекає грандіозний феєрверк та купальська дискотека.
Міжнародний «Фестиваль дерунів» в Коростені (вересень)
На фестивалі демонструються і дегустуються найкращі деруни з усіх куточків України та інших країн.
В рамках фестивалю проводяться конкурси на найкращий транспарант, прославляючий деруни, на кращий твір про деруни, на кращий анекдот, вірш, пародію на народну пісню та смішну історію. Також серед дегустаторів проводяться змагання на найбільшу кількість продегустованих дерунів та за кращий відгук переможцю. Звичайно, все стосується лише теми дерунів. Та головне змагання фестивалю – конкурс на найкращий дерун.
На фестивалі діє школа дерунярства: досвідчені кухарі вчать усіх бажаючих готувати деруни. Проводяться і різноманітні вікторини, дегустація місцевих напоїв, виставки, виступи фольклорних ансамблів. Особливою увагою користується майстер-клас приготування дерунів від мера.
Під час фестивалю також відбуваються змагання з Дерунярського триборства, яке включає такі конкурси:
- кидання дерунів в миску зі сметаною з 5 метрів;
- кидання картопляного «чуда» в конкурента з 5 метрів.
На Першому Міжнародному фестивалі дерунів (у 2008 році) коростенці випекли найбільший на той час дерун в Україні. Тоді дерун-рекордсмен заважив 118 кілограмів і потрапив до Книги рекордів України.
Другий фестиваль (у 2009 році) відзначився тим, що було урочисто відкрито пам'ятник деруну.
На третьому фестивалі, 25 вересня 2010 року коростенці знову випекли дерун-рекордсмен. Цього разу вже вагою 140 кг.
Крім названих, в селі Костовці проводиться Ягідний фестиваль "Брусвяна"; в смт. Лугини - Всеукраїнський OPEN AIR рок-фест; в місті Новограді-Волинському - всеукраїнський фестиваль «Лесині джерела», в місті Олевськ – фестиваль вареника та сучасної естрадної пісні "Зорі над Убортю", в Ємільчино обласний фестиваль "Поліське перевесло"; в місті Андрушівка - Всеукраїнське свято "Рушники мого краю", у с. Стремигород - Міжнародний фестиваль льону, у селі Іванонка - фестиваль рибалок та ін.