Історія створення костелу відноситься до 1759 року, тоді було розпочато його будівництво. Закінчилося воно тільки в 1826 році. Тоді польський шляхтич Кшиштоф Завіш, видаючи свою дочку Варвару заміж, подарував їй на придане частину свого володіння – місто Бердичів. На місці старої міської дерев'яної церковці в честь нареченої побудували нову.
Усередині цього костелу у вівтаря 2 березня 1850 року класик французької літератури Оноре де Бальзак повінчався з овдовілою польською поміщицею Евеліною Ганською. На фасаді будівлі встановлена табличка на честь цієї пам'ятної події. У стінах костелу Святої Варвари вчився грати на встановленому пізніше органі великий композитор Фредерік Шопен. Його вчителем тут був чеський професор Войцех Жівний. Пізніше в будівлі католицького храму був організований спортзал. Тут вчителем фізкультури працював Віталій Олексійович Лонський, відомий радянський тренер зі стрибків у висоту.
Структура католицького храму витримана в істинно бароковій манері, характерною для церков 17-18 століть. На даху цього двоповерхового будинку розташована маленька дзвіниця, дзвони якої чутні навіть за межами міста завдяки тому, що в ній встановлені мікрофони. Вікна костелу мають арочну форму. До того ж над його парадним входом прибудований маленький балкончик. Архітектурна композиція костелу Святої Варвари подібна до структури знаменитого римського костелу Ісуса. Якщо ви прогуляєтеся навколо храму, то виявите ще грот Діви Марії і хрест на честь 240-річчя парафії Святої Варвари. Тільки через роки костел Святої Варвари набув того вигляду, який він має зараз.
Протягом десятиліть костел Святої Варвари був покинутий, але в середині 90-х років богослужіння в ньому відновилося. Храм був повернений католицькій громаді. Тепер при костелі створена недільна школа. Діяльність громади також спрямована на благодійні заходи і пожертви.

 

Адреса: Житомирська область, м. Бердичів, вул. Європейська, 25