Житомирський академічний обласний театр ляльок розташований у центрі міста в будинку, спорудженому в 1905 році для Житомирського відділення Російського імператорського музичного товариства. Як засвідчують архівні документи 1934-1935 років, при обласному пересувному драматичному театрі Київської області, до якої тоді входила значна частина Житомирщини, був створений ляльковий театр під керівництвом видатної актриси Зої Пігулович. Справжньою радістю стала для дітей перша лялькова вистава "Юра-замазура" (про що писала газета "Радянська Волинь" від 3 лютого 1935 року). Вистави були безкоштовні, актори – "безкінні", й носили увесь свій реквізит у мішках.
У часи німецької окупації театр був евакуойваний в Казахстан (м. Шевченко). У січні 1944 р. м. Житомир було звільнено. І вже в серпні місяці, як писала газета "Радянська Житомирщина", ляльковий театр відкрив сезон програмою, в яку входила антифашистська сатира Е. Сперанського "Як Гітлер чорту душу продав" та дитяча казка "Гусеня". Відроджувала післявоєнний театр ляльок режисер Тетяна Нікітіна-Станіславська, родичка відомого режисера Костянтина Станіславського. Поступово сформувався повноцінний творчий колектив театру.
Щоб казку скласти, поставити, зіграти, заспівати, затанцювати й взагалі оживити, необхідно всім акторам, творчим цехам багато працювати. А ще - потрібно дуже любити казки, музику, всіх своїх глядачів, і звісно, любити театр. Протягом багатьох років заклад очолювали директори Олександр Федорович Фомін (1951-1956 рр.), Михайло Романович Коряко (1956-1975 рр.), Петро Антонович Канарський (1975-1979 рр.),Леонід Іванович Данчук (1979-1981 рр.), Степан Павлович Давидюк (1981–1984 рр.), Володимир Гнатович Бондарчук (1984 - 1996 рр.), Віталій Дмитрович Стрельцов (1996 – 2011 рр). Кожен з них залишив свій добрий слід в історії театру. Своєю професійною діяльністю вони сприяли розвитку і згуртованості колективу в дружню сім‘ю, допомагали їм стати яскравими творчими особистостями.
У 1952 році виконком обласної ради ухвалив постанову про підвищення ідейного і художнього рівня театру, що засвідчувало те, якого великого значення надавалося творчості колективу у вихованні підростаючого покоління. Ляльковий театр став обласним і в цьому статусі працює донині. О.Ф.Фомін поєднував господарське керівництво з творчою працею. Він став улюбленим актором своїх сучасників, шанованим і визнаним режисером серед колег. У 1967 році Олександр Фомін був нагороджений почесною грамотою Міністерства культури УРСР за постановку вистави "Зелена Лисиця" Ю.Страхова та дипломом Міністерства культури за перемогу на республіканському огляді кращих вистав 1969-1970 рр. за спектакль "Котик-Мотик" З. Поправського.
З 1974 по 1988 рр. режисером театру була Людмила Оніщенко, яка зробила постановку більше 50-ти вистав за кращими творами світової класики дитячої літератури. У той час Житомирський обласний театр зайняв почесне ІІ місце у Всесоюзному фестивалі театрів ляльок. Режисер використовувала тростьові та планшетні ляльки. Спектакль "Вдале полювання" Ю.Чеповецького і нині в діючому репертуарі театру.
Л.І. Данчук директор театру (1979-1981 рр) очолював Художню раду, формував репертуар, організував гастролі Україною. Сьогодні він професор, народний артист України.
Директор - заслужений артист України Володимир Гнатович Бондарчук - здійснив постановки вистав "Антиалкогольний трибунал" та "У працівників ДАІ є помічники свої". Він був автором цих спектаклів, режисером та виконавцем багатьох ролей. Деякий час під його керівництвом театр працював у приміщенні нині діючого Свято-Михайлівського кафедрального собору на розі вулиць Київської та Михайлівської.
Завдячуючи організаторському таланту заслуженого працівника культури України Віталія Дмитровича Стрельцова, який очолював театр у роки фінансової та духовної кризи нашого суспільства, оновився не лише репертуар театру, а й значно змінився його зовнішній вигляд - зроблено капітальний ремонт приміщення. До того ж було впроваджено в життя нові форми роботи. Великою популярністю серед глядачів користується і донині клуб "Казка", де для юного іменинника та його гостей проводять веселе, незабутнє святкування дня народження. Також в театрі проводяться випускні вечори для молодших школярів, сімейні вечори відпочинку та новорічні вогники.
З театром тісно співпрацюють провідні митці України: професор В. Оверчук, народні артисти України І. Сльота, Є. Єфремов, заслужені артисти України М. Ніколюк, В. Савченко, О. Кузьмін, В. Карпенко, заслужений діяч мистецтв України О. Ходаківський.
З 1989 року і донині головним режисером театру працює Юрій Анатолійович Тарасенко,талановитий випускник Харківського театрального інституту. Пан Юрій - лауреат та дипломант Міжнародних фестивалів. У кожній його виставі неповторні та своєрідні ляльки, створені життєрадісними творчими людьми, які ніколи не забувають, що перед ними найкращий у світі глядач – діти.
Однією з нових форм роботи стала просвітницька програма "Театральні уроки лялькарів", яку здійснює керівник літературно-драматургійної частини театру Тамара Іванівна Лозицька. Під час занять проводяться майстер класи для юних артистів-аматорів та режисерів самодіяльних колективів, розповідається про літературні твори, покладені в основу спектаклів, відбувається знайомство з книгами, які надихають на творчість, організовуються творчі зустрічі з відомими літераторами та режисерами Житомирщини.
На думку Сергія Мисечка, головними завданнями на найближчий час мають бути створення таких напрямків роботи, як сімейне дозвілля, де б функціонували дитячі образотворчі програми, проводились майстер-класи для маленьких художників та акторів, а також фестивалі із залученням зарубіжних театрів ляльок.
Житомирський академічний обласний театр ляльок є одним з центрів духовного та культурного розвитку підростаючого покоління нашої області. А це означає, що позаду довге й цікаве творче життя, набуття досвіду та пошуки власного творчого почерку, тріумфи перемог на фестивалях і конкурсах. Прийшло визнання, любов та інтерес, як маленьких, так і дорослих глядачів. За своєю природою мистецтво театру є ефемерним. Вистава існує єдину мить, коли зустрічаються артист і глядач. Тому таким важливим є прагнення колективу театру зберегти спогад про вистави і тих самих людей – артистів, режисерів, художників, музикантів і багатьох інших, чиїми зусиллями вистави створюються.
Адреса: м. Житомир, вулиця Михайлівська, 7
Телефон: +38 (063) 94 82 976